• +48 796 021 323
 • kontakt@scenariuszeprzedstawien.pl
 • pon - pt: 08.00 - 17.00
 • 16

  mar

  2016

Jak stworzyć udane przedstawienie?

W wielu szkołach dla dzieci i młodzieży organizowane są specjalne kółka teatralne, w ramach których uczestnicy mogą wystawiać przed publicznością przygotowywane przez siebie sztuki. Wydaje się to być zwykłym hobby, ale w rzeczywistości taki sposób wykorzystywania wolnego czasu może być czymś znacznie więcej. Jest to przede wszystkim niesamowicie rozwijająca aktywność, która może naprawdę wiele dać każdemu młodemu człowiekowi. Uczniowie uczą się współpracy, ćwiczą swoją pamięć i wyobraźnię, nabierają odwagi.

Po udanym przedstawieniu dowiadują się ponadto, jak wielka satysfakcja może płynąć z tego, że ktoś docenia nasz wysiłek. Jest to jednak wielka odpowiedzialność dla nauczyciela, który prowadzi takie kółko. Trzeba podejść do tego we właściwy sposób, aby dać młodzieży możliwość rozwoju. Umiejętne przygotowanie całego przedstawienia jest niezwykle ważne, aby uczniowie biorący w tym udział mogli cieszyć się satysfakcją z osiągnięcia czegoś dobrego. Wszystko obraca się tu rzecz jasna wokół dobrego pomysłu i scenariusza – te dwie rzeczy wymagają, aby poświęcić im naprawdę sporo czasu, bowiem w przeciwnym wypadku przedstawienie nie będzie zbyt udane. Panuje tutaj pełna dowolność. Można zarówno postarać się przygotować taki scenariusz samodzielnie, jak i skorzystać z jednego z wielu gotowych scenariuszy dostępnych bez problemu w internecie.

Przy wybieraniu bądź tworzeniu scenariusza należy uważać przede wszystkim na swoje możliwości; trzeba wziąć pod uwagę to, jak wielu tak w ogóle aktorów może wystąpić w naszym przedstawieniu i jaką dysponujemy scenografią. Oczywiście, sama treść również jest niezwykle ważna. Teatr powinien być czymś bardzo rozwijającym zarówno dla dzieci, jak i dla publiczności. Warto w takim razie wybierać scenariusze, które przekazują jakiekolwiek wartości i które zwyczajnie są ambitne – nie trzeba wybierać prostych historyjek, aby wszyscy mogli dobrze się bawić. Scenariusz powinien jednak być w pełni dopasowany do wieku zarówno osób grających w przedstawieniu, jak i widzów. W przeciwnym wypadku będzie on albo zbyt prosty, albo zwyczajnie niezrozumiały dla większości osób. Dobra scenografia oraz oprawa graficzna jest rzeczą niezwykle ważną w każdym przedstawieniu. Oczywiście, nie zawsze mamy w tej kwestii szerokie możliwości, bowiem – zwłaszcza w niewielkich szkołach – wybór może być tu dość ograniczony. W większości przypadków musimy zatem zdać się na własną kreatywność. Własnymi siłami można przygotować naprawdę ciekawą scenografię – warto oczywiście zaangażować w ten proces również samych aktorów, którzy dzięki temu jeszcze bardziej zżyją się z przedstawianą przez siebie sztuką. Muzyka stanowi osobną kwestię. Może być zarówno prostym urozmaiceniem dla całego przedstawienia, jak i jego integralnym elementem.

Wiele scenariuszy zawiera muzykę, do której aktorzy w stosownym momencie muszą wykonać piosenki. Wszystko zależy oczywiście od tego, czy mamy w obsadzie osoby gotowe do czegoś takiego – nie jest to proste zadanie, z którym poradzi sobie każdy. Jak widać, trzeba włożyć sporo wysiłku i zadbać o szereg kwestii, aby przedstawienie było faktycznie udane. Najważniejsze jest jednak to, aby wszystkie osoby biorące w tym udział mogły po prostu dobrze się bawić – jedynie wówczas praca w takim teatrze dobrze spełni swoje zadanie.

 • Telefon:
  +48 796 021 323

 • Jerzmanowice 176B
  32-048 Jerzmanowice

 • E-mail:
  kontakt@scenariuszeprzedstawien.pl

O nas
logo-footer

Scenariuszeprzedstawien.pl to portal należący do Wydawnictwa "Biała Łódka". Zachęcamy do zapoznania się z naszymi publikacjami oraz do odwiedzenia e-sklepu: www.biala-lodka.pl, gdzie będą Państwo mogli poznać pełną ofertę Wydawnictwa

© Copyright Scenariuszeprzedstawien.pl. All Rights Reserved.