• +48 796 021 323
 • kontakt@scenariuszeprzedstawien.pl
 • pon - pt: 08.00 - 17.00
 • 28

  mar

  2016

Koło teatralne – dlaczego warto prowadzić je w szkole?

Mogłoby się wydawać, że teatr jako forma rozrywki i spędzania wolnego czasu stopniowo upada. Powoli staje się to "elitarna" rozrywka przeznaczona jedynie dla wybranych. Kojarzy się z klasą inteligencji; zwykło się uważać, że "prości" ludzie nie chodzą do teatru, bowiem i tak nie byliby w stanie go zrozumieć. Tymczasem jednak jego piękno polega między innymi na tym, że jest on uniwersalny i otwarty na absolutnie każdego, kto chce do niego przyjść. W dobrym przedstawieniu teatralnym udział biorą zarówno aktorzy odtwarzający poszczególne role, jak i sami widzowie. Ponadto każdy element przedstawienia – światło, muzyka, scenografia – niesie ze sobą jakieś osobne doznanie, którego nie sposób potem zapomnieć. Teatr jest zatem jedną z najlepszych form rozrywek, jakie tylko stworzył człowiek; warto w takim razie zapoznawać z nim dzieci już od najmłodszych lat ich życia.

O walorach wychowawczych teatru można napisać całe książki. Warto jednak zapoznać się przynajmniej z tymi najbardziej oczywistymi korzyściami, bowiem szybko przekonamy się dzięki temu, dlaczego kółko teatralne w szkole jest tak dobrym pomysłem. Teatr znacznie poszerza i rozwija wyobraźnię u młodego człowieka. Pokazuje mu, jak w swoim otoczeniu i życiu codziennym dostrzegać rzeczy na pierwszy rzut oka niewidoczne. Zwiększa jego wrażliwość na różne odczucia i doznania. Uczy również współpracy z innymi – jedna osoba nie jest w stanie zorganizować i poprowadzić całego przedstawienia, zaś każdy aktor, nawet odtwórca niewielkiej roli ma tutaj swój wkład w sukces. I w końcu, teatr to po prostu ciężka praca nad samym sobą.

Osoby chcące występować w przedstawieniach muszą włożyć naprawdę sporo wysiłku w nauczenie się swojej roli. Rozwój umiejętności aktorskich obejmuje pracę nad wieloma różnymi umiejętnościami, warsztaty wokalne, naukę prawidłowej dykcji i wymowy – nawet jeśli ktoś skończy przygodę z teatrem po opuszczeniu szkolnych murów, to wszystkie te umiejętności na pewno bardzo pomogą mu w późniejszym życiu. Patrząc na wszystkie te zalety i korzyści można stwierdzić wręcz, że koło teatralne jest nie tylko przydatne, ale dosłownie niezbędne w każdej szkole czy placówce edukacyjnej. Jak już powiedzieliśmy, wielką zaletą teatru jest jego uniwersalność – każdy może się w nim doskonale bawić. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby takie kołko teatralne było tworzone zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym jak i nieco bardziej dojrzałej już młodzieży. Kółka teatralne aktywnie działają również na wyższych uczelniach. Prowadzenie kółka teatralnego jest również świetną okazją do rozwoju dla każdego nauczyciela, który będzie za to odpowiedzialny. Ponadto pomaga to w budowaniu mocniejszych więzi pomiędzy nauczycielem a jego uczniami, co znacznie ułatwia również samą naukę.

Teatr to nie tylko świetna zabawa i bardzo rozwijająca aktywność – to również rzecz, która bardzo pozytywnie zmienia człowieka dosłownie na całe życie. Dość powiedzieć, że kółka takie prowadzone są w wielu placówkach wychowawczych dla trudnej młodzieży, gdzie zawsze pełnią ważną funkcję wychowawczą. Zmobilizowanie swoich wychowanków do takiej pracy jest ważnym zadaniem każdego nauczyciela. Nie bez powodu wielu wybitnych pedagogów mówiło, że kółko teatralne jest właściwie nieodłącznym elementem dobrego wychowywania młodego człowieka i przygotowywania go do dalszego życia.

 • Telefon:
  +48 796 021 323

 • Jerzmanowice 176B
  32-048 Jerzmanowice

 • E-mail:
  kontakt@scenariuszeprzedstawien.pl

O nas
logo-footer

Scenariuszeprzedstawien.pl to portal należący do Wydawnictwa "Biała Łódka". Zachęcamy do zapoznania się z naszymi publikacjami oraz do odwiedzenia e-sklepu: www.biala-lodka.pl, gdzie będą Państwo mogli poznać pełną ofertę Wydawnictwa

© Copyright Scenariuszeprzedstawien.pl. All Rights Reserved.